Letos v květnu jsem jezdil po Detroitu ve Fordu, model T, který byl vyroben přesně před 100 lety. Je to úžasné auto, vyrobené pouze z pár desítek dílů, které má vynikající pérování a pokud zrovna neprší a nejedete na dlouhou cestu, tak je projížďka radostí, s kterou nechcete přestat.
Detroit si zasloužil pozornost celého světa a dlouhá desetiletí si užíval zářivé slávy a nazýval se „ Automotive Capital of The World“. Nejkrásnější auta se ovšem vyráběla v šedesátých letech a od let osmdesátých začalo město postupně upadat. Koncepce výroby na jednom místě už není v módě, díky požadavkům odborů a sociálního pojištění zaměstnanců se část výroby přesunula přes řeku do Kanady a dále pak do Asie. Se zvyšující krizí migrovala pracovní síla a do dneška z Detroitu odešly přes tři miliony lidí. A tak ho znají Češi z televizních zpráv, město, které zkrachovalo a jehož čtvrti se podobají městu duchů. Je to částečně pravda, i v centru Detroitu uvidíme několik opuštěných budov s vymlácenými okny a o opuštěných čtvrtích ani nemluvě. Ekonomika se tady pomalu zastavuje a těžko říci, jestli ještě nějaké výrobní závody patří Američanům, nebo už všechny Číňanům nebo Indům. Je to smutný soumrak kdysi bohatého města a pulsující metropole.
Ale pro turistu je Detroit přesto velmi zajímavá destinace. Je tady několik jedinečných zajímavostí, díky kterým se tu vyplatí na jeden či dva dny přerušit plánovanou trasu a vydat se po zajímavé cestě k historii i současnosti automobilismu.
Největším tahákem je nejznámější muzeum automobilismu na světě - Henry Ford Museum. Nejstarší exponáty jsou ze sbírky Henryho Forda z roku 1906 a v muzeu najdete automobily z celé historie výroby v Detroitu a okolí. Počítejte minimálně s dvouhodinovou návštěvou. Mezi nejznámější exponáty patří kolekce automobilů amerických prezidentů, včetně nejznámějšího 1 961 Lincoln Continentalu, ve kterém byl zavražděn prezident Kennedy. Zajímavým exponátem je i autobus, ve kterém se Rosa Parksová vzepřela rasové segregaci.
V letních měsících určitě doporučuji procházku po přilehlé Greenfield Village, kde Henry Ford postavil kopie domů nejvýznamějších vynálezců a myslitelů své doby. Naleznete tady kopii jeho první továrny, dílny bratří Wrightů či dům Thomase Edisona. Můžete si zaplatit projížďku Fordem, model T.
Pokud si chcete protáhnout návštěvu o další 2 hodiny, můžete navštívit již zmiňovanou Rouge Factory, seznámit se s její bohatou historií a na vlastní oči vidět výrobní linku automobilů Ford.
Město samo nabízí celou řadu dalších zajímavostí, jako třeba hudební studio Motown, nebo vynikající galerii. Výborně zde pracuje návštěvní a propagační centrum, se kterým mám výborné dlouholeté vztahy. Pokud se vydáte do Detroitu se mnou, můžu Vám ukázat i bar kam chodí slavný Sugar Man.
Detroit doporučuji jako jedno nebo dvoudenní zastávku při cestě do jiné americké destinace. Do Miami nebo třeba Los Angeles můžete letět přes Detroit a za letenku zaplatíte zpravidla stejné peníze jako za přímý let. Přímo z Evropy létají do Detroitu letecké společnosti, sdružené v alianci Skyteam, tedy Delta Airlines , KLM a Air France. Přímé lety jsou operované z Paříže a Amsterdamu.
Pokud jste fandové automobilismu, můžete se ke mně přidat v lednu 2015, kdy budu průvodcovat zájezd na Detroit Auto Show, který zahrnuje to nejlepší z historie i současnosti co můžete navštívit od Detroitu po Chicago.