Karibik

Průvodce do Ameriky

Uvažujete o dovolené v Karibiku ?
Dominikánská Republika nebo Mexický Cancún ?

Chitzen Itzá – neznámější májská památka a největší turistická zajímavost pokud pojedete do Cancúnu.

Pokud se chystáte do Karibiku a nejste si jisti jakou destinaci zvolit, nabízím zde porovnání těch dvou asi nejpopulárnějších kam Češi cestují.

U obou platí shodně, že byste se měli vyhnout jejich návštěvě v období  našeho léta. V měsících od června do konce října je zde hurikánová sezóna, která přináší značné výkyvy počasí a deště. Pokud budete cestovat v tomto období, tak riskujete propršenou dovolenou, zpestřenou tropickou bouří či v nejhorším případě hurikánem. Ten přijde ale naštěstí jednou za několik let. Nejhorším měsícem v roce je září, kdy prší nejvíce.

Naopak v našich zimních měsících zde panuje příjemné teplo - kolem 30 stupňů Celsia, vlhkost je nižší a počasí slunečné. Prostě ideální počasí pro dovolenou. Problém je v tom, že právě v této době jsou logicky pobyty nejdražší a komu jde právě o cenu, tak volí optimální období v dubnu až květnu. To už sice může občas pršet, ale pořád je to lepší než v hurikánové sezóně.

Pokud pojedete do Cancúnu, tak počítejte s o několik stupňů vyššími teplotami i vlhkostí.Krásná barva moře a často velké vlny, typický obrázek Cancúnu.
Krásná barva moře a často velké vlny, typický obrázek Cancúnu.
Naprosto klidná a mělká voda a na pobřeží palmové háje – to můžete očekávat od dovolené v Punta Cana.
Naprosto klidná a mělká voda a na pobřeží palmové háje – to můžete očekávat od dovolené v Punta Cana.
Entertainment Staff – v obou destinacích se o Vás budou starat  vynikající baviči.
Entertainment Staff – v obou destinacích se o Vás budou starat vynikající baviči.

Jak vybírat? Nejprve si musíte uvědomit, co od své dovolené očekáváte. Obě destinace jsou velmi rozdílné. Nejkrásnějším místem, dle mého názoru, v Dominikánské Republice je Punta Cana, kde jsou převážně all inclusive resorty, většina z nich značně rozlehlá a moře opravdu překrásné. Ve většině resortů je moře mělké a úplně bez vln a tedy vhodné i pro rodiny s malými dětmi. Některé z nich jsou koncipovány jako nádherné zahrady plné kvetoucích a exotických stromů a rostlin. Resorty poskytují dokonalý servis a komfort a pokud chcete ležet u krásného moře a užívat si all inclusive a nic moc jiného než klid a odpočinek, či šnorchlování Vás nezajímá, tak je pro Vás tato destinace ideální. Musíte ale počítat s tím, že po celou dobu pobytu pravděpodobně neopustíte hranice Vašeho resortu. Nabízejí se zde fakultativní výlety, ale není to nic výjimečného, setkal jsem se s mnoha klienty, kteří si zaplatili fakultativní akci a nakonec litovali, protože v resortu to je prostě hezčí. Dominikánci jsou velmi příjemní, přátelští a vstřícní, ale musíte počítat s horšími službami i stravou, než dostanete v mexickém Cancúnu. Na druhé straně budete na překrásné bílé pláži s klidnou vodou, kterou najdete v oblasti Mexické riviery jen výjimečně. Moře je tedy určitě hezčí v Punta Cana.

Cancún a Riviera Maya, jak se nazývá oblast několik stovek pobřežních kilometrů s hotelovými resorty pod Cancúnem, byla založena v sedmdesátých letech a dlouhé roky sem jezdili pouze Američané. Ti jsou známí svojí náročností a tak téměř ve všech hotelech najdete velmi kvalitní služby i perfektní klimatizaci (což zdaleka neplatí o resortech v Punta Cana). Pokud máte rádi bohatý noční život, tak doporučuji Cancún, který je vyhlášený svými diskotékami a nočními podniky. Pokud cestujete s dětmi, nebo chcete prožít klidnou dovolenou, tak v Cancúnu musíte dát velký pozor při volbě hotelu. Cancún je vyhlášeným místem pro středoškolské prázdniny Američanů, kteří mají různé prázdniny v různých místech USA tak, že je zde potkáte vždy. Protože mají doma povolené pití alkoholu až od 21 let, tak jezdí do Cancúnu do all inclusive resortů, kde se pak baví a křičí  24 hodin denně. Prostě pokud chcete klidnou dovolenou, musíte se ujistit, že Váš hotel tzv „ Sprinkbreakers“ neakceptuje. To je velmi důležité, většina hotelů americkou omladinu samozřejmě vítá jako stálý přísun klientely.


V Tulumu jsou jedniné zachovalé majské pyramidy na břehu moře.
V Tulumu jsou jedniné zachovalé majské pyramidy na břehu moře.
Moře v Punta Cana připomíná klidnou lagunu.
Moře v Punta Cana připomíná klidnou lagunu.
Nejhezčí část pláže v oblasti Zóna Hotelera v Cancúnu.
Nejhezčí část pláže v oblasti Zóna Hotelera v Cancúnu.

Pro středoevropana, který v Karibiku nikdy nebyl, je moře neskutečně krásné, ale na rozdíl od Punta Cana jsou zde často vlny, pláž není tak úžasně sněhobílá a v moři bývají období s medúzami.

Cancún a Riviera Maya naopak vítězí v nabídce fakultativních výletů. Tady můžete dovolenou strávit aktivně a při odpočinku i poznávat. Během jednodenního výletu se můžete vypravit na světoznámé mayské památky v Chitzen Itzá, nebo Cobá či Tulumu. Můžete jet do překrásného parku Xcaret nebo se potápět v rajské vodní laguně Xel – Há. Všechny tyto výlety opravdu stojí za to a patří mezi to nejkrásnější, co lze v Mexiku vidět. Cancún Vám tak nabídne nejen pobyt v krásných hotelech s dobrými službami, ale i nezapomenutelné výlety, spojené s poznáváním tropického pralesa a Mayské kultury.

Já to mám velmi jednoduché. Do Punta Cana jezdím pravidelně každý rok na 14 dnů odpočívat jako do lázní a každý rok se znovu ujišťuji, že to je to pravé místo pro nerušený odpočinek, čtení knih, nezbytné porušování zdravé životosprávy, kde je personál nesmírně příjemný a přátelský a vítá Vás jako starého známého, ale jsem smířen s tím, že musím přehlédnout drobné nedostatky v hotelech jako je horší klimatizace, nedoplněný minibar, chybějící příbory na snídaňovém stole….. Cancún a Rivieru Mayu doporučuji hlavně aktivním klientům a zároveň ho považuji za jedno z nejlepších míst na světě pro firemní skupiny, které si zde užívají vynikajících služeb all inclusive a zároveň kouzlo nezapomenutelných zážitků z výletů. V obou destinacích doporučuji pouze all inclusive resorty, pokud budete mít program bez jídla, tak se Vám pobyt na místě prodraží.

Jak jsem již upozorňoval, u obou destinací velmi záleží na volbě hotelu, po mnoha letech spolupráce mám spoustu přátel a známých hotelierů v obou zemích. Pokud si nebudete vědět rady, napište mi a doporučím to, co by splňovalo Vaše představy.


V Cancúnu je většina výškových hotelů, na rozdíl od Punta Cana, kde jsou resorty maximálně o několika patrech a více rozlehlé. Na snímku  hotel, který můžu doporučit Great Parnassus Resort Cancún.
V Cancúnu je většina výškových hotelů, na rozdíl od Punta Cana, kde jsou resorty maximálně o několika patrech a více rozlehlé. Na snímku hotel, který můžu doporučit Great Parnassus Resort Cancún.
Bazény v Punta Cana jsou obklopené palmami.
Bazény v Punta Cana jsou obklopené palmami.
Dovolená v Karibiku Vás určitě nadchne.
Dovolená v Karibiku Vás určitě nadchne.
Další články:

Tvorba webových stránek: HOR webdesign
sitemap.xml   gt:0.078   login